Lekovita Svojstva Meda (Ajurveda)
- Snežana Jović
- Aug 5, 2024
- 3 min read
U ajurvedi se med zove „MADHU“, a ta sanskritska reč znači – savršeno sladak. Koristi se već 4000 godina i jedan je od najlepših darova prirode čoveku. Jedan je od najboljih izvora energije.
Od vedskog razdoblja med se smatra hranom i lekom. U drevnim spisima Charak Samhita je zapisano da ako uzimate kašičicu meda dnevno imaćete zdrav i dug život. Med sadrži vitamine, esencijalne minerale, gvožđe, aminokiseline, i smatra se da, sem hranljivih, ima i antiseptične i antibiotske osobine. Bakterije ne mogu živeti u prisustvu meda zbog velikog procenta šećera i kalijuma kao i niskog ph- prosečni ph meda je 3,9 (kiseo je).
Med u Ajurvedi
U ajurvedi, med se smatra „anupama“ sredstvom, ili nosačom za druge biljke. U kombinaciji sa medom, raste delotvornost biljke, poboljšavaju se njihova lekovita svojstva i aktivne komponente prodiru dublje u tkiva. Stoga se savetuje da se gotovo sve biljke u prahu uzimaju sa medom jer se lakše absorbuju (med deluje kao katalizator absorbcije) i oporavak od bolesti je brži. Kada se nanese na površinu kože ili rane učestvuje u bržoj detoksikaciji.
Med ublažava povećanu kapha došu, a treba imati na umu da sveži med pomaže povećanje telesne mase, dok stari med sprečava zatvor i smanjuje telesnu masu. Uvek se koristi hladan med - ne zagreva se, jer se grejanjem u njemu stvaraju toksini. Med greje, i pogodan je za vata i kapha. Ne preporučuje se za pitta konstituciju, prejak je i kiseo.
Dokazano je da med ima inhibitorni efekat na oko 60 bakterija, mnoge od ovih bakterija su otporne na antibiotike.
Med je jedan od sastojaka čak 634 ajurvedska preparata, koji se koriste za razne zdravstvene probleme uključujući očne bolesti, kašalj, bolove u grlu, pretilnost, astma, tuberkuloza, bronhitis, groznica, kamen u bubregu, kolike, stomatitis, alopecija, itd.
U ajurvedskoj medicini med poseduje niz lekovitih svojstava i klasifikovan je kao težak, suv i hladan. Interesantno da se prema teksturi meda, ajurvedskoj primeni i vrsti pčela koja ga skuplja klasifikovali 8 vrsta lekovitog meda.
Zanimljivosti o Medu
Med je jedina namirnica koja nikad neće istruliti, tegla meda može ostati jestiva hiljadu godina! Smatra se da se med brzo širi po telu i dolazi do najdubljih tkiva, a da se prethodno ne vari. Med postaje toksičan kada se transformiše toplotom i povećava produkciju ame ili toksina u telu.
Kućni Lekovi i Primena od Meda
"Lek za sve"
Pomešajte kašičicu meda i ¼ kašičice cejlonskog cimeta; konzumirajte dva puta dnevno. Za par dana nestaju znakovi prehlade, a ovu kombinaciju možete uzimati za smanjenje šećera u krvi, ponavljajućih urinarnih infekcija, smanjenje krvnog pritiska, kao i sredstvo protiv bolova kad artritisa, kod kašlja, sluzi, pretilnosti, protiv parazita, povraćanja, astme, dijareje. Izmešati u pastu, med i cimet, i nanešeni na bolne zglobove smanjiće bol.
Za smanjenje i održavanje telesne težine
Za smanjenje prekomerne težine i sprečavanje gojenja ako ste preterali sa hranom: prokuvajte kašičicu cimeta u vodi ( da vri 15 minuta do pola sata), ohladiti i dodati kašičicu meda. Piti ujutru, na prazan želudac pola sata pre jela i uveče pre spavanja.
Za rane, čireve, i rast novog tkiva
Antiseptička i umirujuća svojstva meda čiste i brzo se dubinski obnavljaju rane, ubrzava rast novog tkiva. U te svrhe se može napraviti i krema, od 1 dela voska i 4 dela meda, koji se otope na laganoj vatri u vodenom kupatilu, dobije se krema koja se koristi za čireve i promene na koži, posebno u toploj klimi gde mnoge masti brzo užegnu.
Ostale primere:
Med je izvrstan za izgradnju hemoglobina
Pokušajte da kašičicom meda zaustavite štucanje
Med u vrućem mleku deluje na povećanje spermatozoida
Med, mleko i samleveni bademi pomešani u pastu čine izvrsno sredstvo za čišćenje i hidrataciju
Za bolne desni i zub: kašičica cimeta sa 5 kašičica meda, utrljavati na bolna mesta bar tri puta dnevno
Jednaka mešavina soka od đumbira, crnog bibera u prahu i meda ako se uzima najmanje tri puta dnevno može pomoći u prevenciji napada astme.